Nasza ankieta

Co myślisz o handlu w niedzielę?

Czy jesteś przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele? - 29.1%
Czy jesteś za ograniczeniem czasowym np. handel do godz 11.00 - 40%
Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele? - 30.9%
The voting for this poll has ended on: 08 Lip 2013 - 20:14

Nasi partnerzy:

Kraśnicka Izba Gospodarcza

Krakowska Kongregacja Kupiecka

pchu

rydzewski

POLECAMY:

logo reklama1

bezpłatny katalog firm

Trudno pospolitemu człowiekowi opieki u Rządu dopraszać

W piątek w dniu 13 grudnia 2012 r. Sejm RP odrzucił głosami Parlamentarzystów PO i PSL projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, druk 882. Okazuje się , że w tej kadencji , podobnie jak i w poprzedniej nie ma co liczyć na zdrowy rozsądek i troskę rządzących o stan polskiego małego handlu. Po raz kolejny sprawami naszymi rządzi polityka. Serdecznie dziękuję ministrowi Andrzejowi Dudzie za opracowanie ww. projektu ustawy z godnie z propozycja naszego środowiska. Dziękuję Klubowi PIS za wsparcie. Dziękuje wszystkim posłom z klubów Solidarnej Polski, Ruchu Palikota , SLD, posłom niezależnym oraz Posłowi Jerzemu Stefaniukowi za wsparcie projektu ustawy podczas głosowania. Będziemy pamiętać, że dla Was nasze sprawy są nieobojętne. W załączeniu projekt ustawy, oraz pismo KPH do Wiceprezesa Rady Ministrów.

J. Rakowski

PDF


Kongregacja Przemysłowo-Handlowa Warszawa 11.12.2012r
Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa
ul. Włościańska 35a
www.kph.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
fax 022 663 63 08

Szanowny Pan Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Gospodarki

Janusz Piechociński

Szanowny Panie Premierze,

W imieniu środowiska małych i średnich przedsiębiorstw, zrzeszonych w Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej, uprzejmie proszę o wsparcie inicjatywy legislacyjnej, w zakresie zmiany ustawy o podatku dochodowym, druk nr 882.
Uprzejmie wyjaśniam, iż uchwalona w dniu 17.07.2009r, nowelizacja ustawy „o podatku dochodowym”, druk Sejmowy nr 2045, w ramach pakietu antykryzysowego pomocy Państwa dla pracowników i pracodawców, zmieniła radykalnie pozycję małych i średnich przedsiębiorstw handlowych na niekorzyść.
W dniu 04.08.2009r. odbyła się konferencja prasowa na temat pakietu ustaw antykryzysowych. Informuję Pana Premiera, iż środowisko małych i średnich przedsiębiorstw handlowych, skupionych wokół Kongregacji Przemysłowo-Handlowej, Polskiej Izby Handlu, Rady Naczelnej Zrzeszeń Handlu i Usług, oraz Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Spożywców „Społem”, z wielkim rozgoryczeniem przyjęło część pakietu antykryzysowego, uważając ten pakiet, jako pakiet pogłębiający kryzys w naszych przedsiębiorstwach.
Dzisiaj zbieramy tego żniwo. W ostatnich trzech latach ubyło w Polsce ponad 50 tysięcy sklepów, w szczególności tych najmniejszych o profilu spożywczym. Uregulowania w ustawie o podatku dochodowym z przed 17.07.2009 roku, umożliwiały przedsiębiorcom zrzeszonym w organizacjach samorządu gospodarczego pozyskiwanie obrotu (przychodu), poprzez akceptacje wszelkiego rodzaju lokalnych bonów towarowych, w szczególności emitowanych przez spółdzielnie handlowe Społem, Samopomoc Chłopska, izby gospodarcze, zrzeszenia handlu i usług. Poprawiało to rentowność naszej działalności handlowo-usługowej, poprawiało to pośrednio i finanse samorządów.
Omawiana zmiana ustawy, zwalniająca gotówkę z opodatkowania, przy utrzymaniu opodatkowania bonów towarowych, spowodowała prawie całkowite wyeliminowanie tej formy wsparcia dla naszych lokalnych firm.
Sytuacje wykorzystały wielkopowierzchniowe sieci handlowe, firmy o zasięgu globalnym, emitujące własne bony towarowe, bądź też oferując w miejsce gotówki, karty płatnicze, z najprzeróżniejszymi bonifikatami, nawet 10% - za zakupy w ich sieci handlowej. Małe i średnie przedsiębiorstwa handlowo-usługowe oczekują wsparcia ze strony Państwa, w walce o utracony już w większości rynek, na rzecz sieci globalnych.
Szanowny Panie Premierze, w dniu 13 grudnia 2012r w Sejmie RP odbędzie się plenarne I czytanie omawianego projektu ustawy. W imieniu środowiska małych i średnich przedsiębiorstw handlowych i przetwórstwa rolno spożywczego ośmielam się prosić Pana Premiera o wsparcie inicjatywy poselskiej druk nr 882, zbieżnej z naszymi oczekiwaniami, nie odrzucanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym w I czytaniu i przeanalizowanie zasadności proponowanych zmian w Komisji Finansów i Budżetu oraz Komisji Gospodarki. Mam nadzieję, że w ramach prac ww. Komisji będzie szansa na uzyskanie rzetelnej informacji na temat rynku bonów na terenie naszego kraju, a w konsekwencji wypracowania consensusu, satysfakcjonującego środowisko handlu.

Z poważaniem
dr inż. Jan Rakowski
Prezes KPH OIG

logo

KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa, Włościańska 35a
tel. / fax (22) 663 63 06, kom. 607 299 557 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000

godlo