Nasza ankieta

Co myślisz o handlu w niedzielę?

Czy jesteś przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele? - 29.1%
Czy jesteś za ograniczeniem czasowym np. handel do godz 11.00 - 40%
Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele? - 30.9%
The voting for this poll has ended on: 08 Lip 2013 - 20:14

Nasi partnerzy:

Pracownicy na czas – Outsourcing Pracowniczy

Kraśnicka Izba Gospodarcza

Krakowska Kongregacja Kupiecka

pchu

rydzewski

POLECAMY:

Sandex.waw.pl

 

słownik polsko-niemiecki

KP-H DO PREZESA ZRP J.BARTNIKA

Szanowny Pan Prezes

Związku Rzemiosła Polskiego

Jerzy Bartnik

Szanowny Panie Prezesie,

W imieniu Kongregacji Przemysłowo-Handlowej uprzejmie proszę o rozważenie możliwości zweryfikowania Państwa opinii dotyczącej części wdrożonego przez Rząd RP w 2009 roku, pakietu antykryzysowego, dotyczącej ustawy o PIT i zwolnień z opodatkowania gotówki wypłacanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przy jednoczesnym opodatkowaniu bonów.

W tej sprawie odbyliśmy wspólnie wiele rozmów i dyskusji. Wydawało mi się , że znalazłem zrozumienie powagi sprawy dla naszego środowiska. Środowisko nasze również konsultowało się wielokrotnie ze wszystkimi uczestnikami rynku. Opinie zarówno Zrzeszenia Handlu i Usług, jak i Spółdzielczości „Społem”, S.Ch, oraz wielu stowarzyszeń i izb gospodarczych o zasięgu lokalnym, są jednoznaczne!. Ustawa antykryzysowa pozbawiła małe lokalne sklepy, usługi i wytwórczość - obrotów, co w dalszym okresie przyczyniło się do tysięcy bankructw i likwidacje działalności gospodarczej. Proponowana prze Państwa kwota wolna od podatku w wysokości 380 złotych na każdego pracownika ( chodziło tutaj o małe firmy, do 9 osób zatrudnionych) nie została zaakceptowana przez Rząd RP, a jedynie kwota 380 złotych wypłacana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Korzyść ta trafiła do niewielu Waszych zakładów rzemieślniczych, natomiast riposta takiego zapisu uderzyła w nas i Wasze małe zakłady rzemieślnicze ze zdwojoną siłą. Super i hipermarkety, duzi emitenci znaków legitymacyjnych, poradzili sobie z tym problemem emitując karty płatnicze, które w świetle przepisów są również zwolnione z opodatkowania, bowiem w sposób naturalny zastępują gotówkę. Małe przedsiębiorstwa, izby gospodarcze, spółdzielnie, stowarzyszenia przedsiębiorców, nie stać na realizację projektu emisji bonów w formie kart elektronicznych. W ten sposób, rząd skreślając zwolnienia podatku z emitowanych bonów towarowych przy zwolnieniu opodatkowania gotówki, pozbawił nas szansy, na konkurowanie na rynku. Dlaczego?

Po pierwsze akceptacja wszelkich bonów towarowych pozwalała na zwiększenie obrotów, w szczególności w okresach świątecznych.

Po drugie, emisja bonów lokalnych przez stowarzyszenia, izby gospodarcze skupiające podmioty gospodarcze, pozwalała oprócz zwiększenia w ww. okresach świątecznych na zwiększone obroty również pozwalała na integrację środowiska. Pozyskane pieniądze były wykorzystywane przez lokalnych emitentów, izby gospodarcze, spółdzielnie, stowarzyszenia na cele statutowe, a więc szkolenia, pomoc przedsiębiorcom, organizowanie lokalnej reklamy.

Szanowny Panie Prezesie, czas najwyższy skorygować Waszą opinię w tym temacie, bowiem Minister Finansów w odpowiedzi na dziesiątki interpelacji poselskich, nadużywa Waszej opinii, jako opinii całego naszego środowiska., podtrzymując dotychczasowe niekorzystne dla nas rozwiązanie legislacyjne.

Z poważaniem

Prezes KPH OIG

dr inż. Jan Rakowski

logo

KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa, Włościańska 35a
tel. / fax (22) 663 63 06, kom. 607 299 557 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000

godlo