Szanowny Pan Prezes
Związku Rzemiosła Polskiego
Jerzy Bartnik
Szanowny Panie Prezesie,
W imieniu Kongregacji Przemysłowo-Handlowej uprzejmie proszę o rozważenie możliwości zweryfikowania Państwa opinii dotyczącej części wdrożonego przez Rząd RP w 2009 roku, pakietu antykryzysowego, dotyczącej ustawy o PIT i zwolnień z opodatkowania gotówki wypłacanej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przy jednoczesnym opodatkowaniu bonów.
W tej sprawie odbyliśmy wspólnie wiele rozmów i dyskusji. Wydawało mi się , że znalazłem zrozumienie powagi sprawy dla naszego środowiska. Środowisko nasze również konsultowało się wielokrotnie ze wszystkimi uczestnikami rynku. Opinie zarówno Zrzeszenia Handlu i Usług, jak i Spółdzielczości „Społem”, S.Ch, oraz wielu stowarzyszeń i izb gospodarczych o zasięgu lokalnym, są jednoznaczne!. Ustawa antykryzysowa pozbawiła małe lokalne sklepy, usługi i wytwórczość - obrotów, co w dalszym okresie przyczyniło się do tysięcy bankructw i likwidacje działalności gospodarczej. Proponowana prze Państwa kwota wolna od podatku w wysokości 380 złotych na każdego pracownika ( chodziło tutaj o małe firmy, do 9 osób zatrudnionych) nie została zaakceptowana przez Rząd RP, a jedynie kwota 380 złotych wypłacana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Korzyść ta trafiła do niewielu Waszych zakładów rzemieślniczych, natomiast riposta takiego zapisu uderzyła w nas i Wasze małe zakłady rzemieślnicze ze zdwojoną siłą. Super i hipermarkety, duzi emitenci znaków legitymacyjnych, poradzili sobie z tym problemem emitując karty płatnicze, które w świetle przepisów są również zwolnione z opodatkowania, bowiem w sposób naturalny zastępują gotówkę. Małe przedsiębiorstwa, izby gospodarcze, spółdzielnie, stowarzyszenia przedsiębiorców, nie stać na realizację projektu emisji bonów w formie kart elektronicznych. W ten sposób, rząd skreślając zwolnienia podatku z emitowanych bonów towarowych przy zwolnieniu opodatkowania gotówki, pozbawił nas szansy, na konkurowanie na rynku. Dlaczego?
Po pierwsze akceptacja wszelkich bonów towarowych pozwalała na zwiększenie obrotów, w szczególności w okresach świątecznych.
Po drugie, emisja bonów lokalnych przez stowarzyszenia, izby gospodarcze skupiające podmioty gospodarcze, pozwalała oprócz zwiększenia w ww. okresach świątecznych na zwiększone obroty również pozwalała na integrację środowiska. Pozyskane pieniądze były wykorzystywane przez lokalnych emitentów, izby gospodarcze, spółdzielnie, stowarzyszenia na cele statutowe, a więc szkolenia, pomoc przedsiębiorcom, organizowanie lokalnej reklamy.
Szanowny Panie Prezesie, czas najwyższy skorygować Waszą opinię w tym temacie, bowiem Minister Finansów w odpowiedzi na dziesiątki interpelacji poselskich, nadużywa Waszej opinii, jako opinii całego naszego środowiska., podtrzymując dotychczasowe niekorzystne dla nas rozwiązanie legislacyjne.
Z poważaniem
Prezes KPH OIG
dr inż. Jan Rakowski
KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000 |