Nasza ankieta

Co myślisz o handlu w niedzielę?

Czy jesteś przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele? - 29.1%
Czy jesteś za ograniczeniem czasowym np. handel do godz 11.00 - 40%
Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele? - 30.9%
The voting for this poll has ended on: 08 Lip 2013 - 20:14

Nasi partnerzy:

Pracownicy na czas – Outsourcing Pracowniczy

Kraśnicka Izba Gospodarcza

Krakowska Kongregacja Kupiecka

pchu

rydzewski

POLECAMY:

Sandex.waw.pl

 

słownik polsko-niemiecki

SPOTKANIE KP-H W MINISTERSTWIE GOSPODARKI

Koleżanki i Koledzy

25 lutego 2013 roku , w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie wiceministra Mariusza Haładyja z prezesem Kongregacji P-H dr inż. Januszem Rakowskim. W rozmowie uczestniczyli także: Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Jacek Bartmiński oraz wiceprezes KP-H Wojciech Papis.

Prezes Kongregacji przedstawił stanowisko naszego środowiska MSP w kilku kluczowych i żywotnych kwestiach.

Postulowaliśmy:

Pilne uchwalenie ustawy o samorządzie gospodarczym, bowiem brak reprezentacji środowiska przedsiębiorców w opiniowaniu projektów prawnych, dotyczących całego sektora gospodarczego, powoduje powstawanie złego prawa i służy jedynie hipermarketom i dużym sieciom, powodując jednocześnie odcięcie finansowania organizacjom reprezentującym MSP.
Wprowadzenie zmian w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym poprzez wprowadzenie wymogu określania powierzchni całkowitej dla obiektów powyżej 2000 m2, a nie jak jest obecnie powierzchni sprzedaży.
Cytując za Prezesem Kongregacji: „I kolejna sprawa to ustawa o PIT. Cieszę się że OPZZ wystąpił ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zasadności wypłacania gotówki z funduszu świadczeńbez podatku, przy opodatkowaniu bonów i innych znaków legitymacyjnych. Na lokalnych rynkach do 2008 roku, organizacje przedsiębiorców samorządu gospodarczego, spółdzielczości emitowała bony towarowe, które były akceptowane w lokalnych sklepach. Poprawiało to obroty małych firm w okresach przedświątecznych i pieniądz zasilał budżet terytorialny. Było to poprawne i wspomagało lokalna przedsiębiorczość. Po trzech latach działania ustawy antykryzysowej możemy mówić o podaniu nam zamiast posiłku –trucizny. Straciliśmy obroty na rzecz sieci wielko-powierzchniowych i wielu z nas odeszło z rynku. Czy o to chodziło ustawodawcy.”
Zwróciliśmy uwagę Panu Ministrowi na niekonstytucyjność przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w szczególności na kwestię opłaty(nierówne traktowanie naruszające art. 32 Ustawy zasadniczej). Należy pilnie znowelizować tę ustawę i wyeliminować z niej pobór opłaty targowej.
Z kolei, dla poprawienia kondycji małych przedsiębiorstw należy pilnie wprowadzić wo nieuczciwej konkurencji, ściganie nieuczciwych praktyk z urzędu, co w znaczącym stopniu wyeliminuje patologiczną walkę o klienta.
Przedsiębiorcy, ale też miliony kredytobiorców oczekują na zmianę ustawy o bankowości. Okazuje się ,że już tylko w Polsce obowiązuje relikt z komunistycznej epoki – bankowy tytuł egzekucyjny BTE. Odpowiedzialnośćwobec wierzyciela – banku, powinna być ograniczona jedynie do konkretnego zastawu, co wyeliminuje chore praktyki egzekucyjne nawet wobec następnego pokolenia dłużnika.
W ustawie o gospodarce nieruchomościami należy dokonać zmiany umożliwiająwykup lokali komunalnych na preferencyjnych warunkach, a co najmniej z prawem pierwokupu, dla przedsiębiorców prowadzących działalność w danym lokalu przez co najmniej 5 lat.. Proponujemy aby sprzedaż odbywała się na wniosek zainteresowanego, za cenę rynkową pomniejszoną o 20 %. Skoro miliony pracowników najemnych otrzymało w prezencie od państwa po 15% akcji prywatyzowanych czy komercjalizowanych zakładów państwowych to nic nie stoi na przeszkodzie , aby to samo państwo wsparło przedsiębiorców chcących zainwestować we własność , w celu rozwoju firmy.
Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uzależnione sąliczby zatrudnionych osób, w tym samych niepełnosprawnych. W efekcie firmy , które nie chcą, albo nie mogą zatrudnić niepełnosprawnych zmuszone są opłacać dodatkową daninę z tego tytułu, po przekroczeniu 25 etatów.
Zmuszeni jesteśmy do finansowania całego systemu biurokratycznego rzekomego wsparcia niepełnosprawnych (urzędników i ich stanowisk pracy), zamiast prostego i skutecznego rozwiązania, które proponujemy: obniżenie o minimum 50% składek na ZUS (emerytalno-zdrowotno-rentowych) przy zatrudnianiu przez pracodawcę osoby niepełnosprawnej. Będzie się nam – pracodawcom opłacać zatrudnianie niepełnosprawnych, będzie się to opłacało niepełnosprawnym (bo będą pracować i godnie żyć) i wreszcie skorzysta i państwo bo suma wpływów (choćby z podatków , dochodowego płaconego przez zatrudnionego niepełnosprawnego przewyższy sumę udzielonej ulgi na ubezpieczenie.9Wreszcie sprawy dotyczące poprawy rynku lokalnego z właściwym wykorzystaniem programów pomocowych UE.
Realizowany w poprzednim roku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dał szansę około 300 targowiskom i bazarom na poprawę ich struktury. Należy uruchomić podobny program , skierowany na modernizację hal targowych. Modernizacja powinna iść w kierunku tworzenia miejsc handlowych, umożliwiających powszechny dostęp konsumentów do zdrowej żywności, najlepiej bezpośrednio od lokalnego producenta.
Rozmówcy zgodzili się, że propozycje Kongregacji Przemysłowo-Handlowej wymagają omówienia i uzgodnień w samym MG jak i uzgodnień międzyresortowych, głównie w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.

Ustalono harmonogram dalszego współdziałania i kontaktów roboczych, w celu zrealizowania zaproponowanych zmian.

Redakcja

logo

KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa, Włościańska 35a
tel. / fax (22) 663 63 06, kom. 607 299 557 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000

godlo