Nasza ankieta

Co myślisz o handlu w niedzielę?

Czy jesteś przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele? - 29.1%
Czy jesteś za ograniczeniem czasowym np. handel do godz 11.00 - 40%
Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele? - 30.9%
The voting for this poll has ended on: 08 Lip 2013 - 20:14

Nasi partnerzy:

Pracownicy na czas – Outsourcing Pracowniczy

Kraśnicka Izba Gospodarcza

Krakowska Kongregacja Kupiecka

pchu

rydzewski

POLECAMY:

Sandex.waw.pl

 

słownik polsko-niemiecki

FROB - UCIĄŻLIWE SPRAWY FINANSOWE

Szanowny Pan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

W imieniu zarządów organizacji reprezentujących środowisko handlu i usług oraz polskich przedsiębiorców apelujemy do Pana Premiera o wsparcie dla działań legislacyjnych, zmierzających do administracyjnej redukcji poziomu opłaty interchange fee, pobieranej od przedsiębiorców za akceptację kart płatniczych przez banki oraz organizacje płatnicze.

Dotychczasowe próby samoregulacji rynku – podejmowane między innymi przez Narodowy Bank Polski - zakończyły się niepowodzeniem i tym samym opłaty interchange w Polsce utrzymują się na poziomie dwukrotnie wyższym niż średnia w Unii Europejskiej. Aby zmienić tę sytuację niezbędne są szybkie działania legislacyjne. Za uregulowaniem opłat administracyjnie opowiadają się m.in. Narodowy Bank Polski oraz Ministerstwo Finansów, które wyraziły pozytywną opinię na temat regulującego tę kwestię projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, przygotowanego przez Senat RP.

Środowisko handlu i usług w Polsce stoi na stanowisku, że im szybciej wprowadzone zostaną redukcje opłat kartowych oraz im głębszy będą one miały zakres, tym większe korzyści odniesie polska gospodarka, przedsiębiorcy oraz konsumenci. Potwierdzają to wyniki pierwszego, tak kompleksowego w Unii Europejskiej, projektu badawczego dotyczącego kosztów akceptacji gotówki i kart płatniczych, przeprowadzonego w ubiegłym roku wspólnie przez FROB, NBP oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wskazują one na znaczące, nieuzasadnione dysproporcje w kosztach akceptacji kart płatniczych oraz gotówki. Jednocześnie dokonana przez dr. Jakuba Górkę analiza danych pozyskanych z badania wskazuje poziom 0,2-0,3 proc. wartości transakcji jako optymalny z punktu widzenia rozwoju rynku płatności bezgotówkowych. Taka wysokość prowizji została również uznana przez Komisję Europejską jako adekwatna przy realizacji tzw. transakcji transgranicznych na terenie UE.

Mając na uwadze powyższe argumenty oraz fakt, że każdy dzień obowiązywania zawyżonych stawek opłaty interchange rodzi straty dla polskich przedsiębiorców, konsumentów oraz gospodarki apeluję do Pana Premiera o poparcie natychmiastowej redukcji tej prowizji bez zbędnych okresów przejściowych.

Z poważaniem,

1.Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Prezes Zarządu Robert Łaniewski
2.Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Prezes Aleksander Pietyra,
3.Kongregacja Przemysłowo - Handlowa, Prezes Jan Rakowski,
4.Krajowa Izba Gospodarcza, Prezes Andrzej Arendarski,
5.Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Wiceprezes Tadeusz Pankowski
6.Polska Izba Handlu, Prezes Waldemar Nowakowski,
7.Polska Izba Paliw Płynnych, Prezes Zarządu Halina Pupacz,
8.Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Dyrektor Generalny Andrzej Faliński,
9.Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, Dyrektor Generalny Leszek Wieciech.

logo

KONGREGACJA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA Ogólnopolska Izba Gospodarcza
01-710 Warszawa, Włościańska 35a
tel. / fax (22) 663 63 06, kom. 607 299 557 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">

KONTO: KredytBank S.A. IV/O Warszawa 47 1500 1777 1217 7006 9610 0000

godlo